Що потрібно знати про виплати лікарняним по хворобах та пологах у 2024 році?
Друзі, сьогодні у мене для вас знову важливий допис. ФОП, які мають найбільших працівників, добре знають, що жінки від часу оформляють відпустку по всіх та пологах. Роботодавець має виконати свої обов’язки та підготувати документи, щоб майбутня матуся отримала допомогу на підставі Підстави для листка непрацездатності, що сформована на підставі медичного висновку.
Право на отримання допомоги по користі та пологах виділено в Законі України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Його жінки, які мають працювати на умовах: - трудового договору (контракту); - гіг-контракт; - іншого цивільно-правового договору; - інші підстави, що передбачені законом.
На допомогу правом жінки мають: - робітниці підприємств та установ, незалежних організацій від форм власності та господарювання; - резиденти Дія Сіті, в тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб; - обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування; - підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність.
Розмір допомоги по цій справі та пологах має компенсувати 100% середньої заробітної плати (доходу). Алгоритм розрахунку наведено в постанові КМУ від 26.09.2001 № 1266 «Про нарахування середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням». Для цієї суми (доходів) з останнього місця (діяльності) за останні 12 місяців, що передують, коли міс настає страховий випадок, ділять на кількість календарних. У жінок-підприємців це залежить від того, з якого доходу було сплачено ЄСВ у ці 12 місяців.
ВАЖЛИВО: у розрахунковому 12-місячному періоді не враховують не відпрацьовані з поважних причин дні (п. 3 Порядку №1266)і. Крім того, сума допомоги має бути в межах максимальної бази нарахування ЄСВ, та не може бути меншою за мінімальну суму, встановлену державою. Тобто розрахунок має «вписатися» між мінімальною зарплатою у 7100 грн з 1 січня 2024 р. та 106500 грн (15 мінімальних зарплат).
Оплачувана відпустка за умовами та пологами надається тривалістю: - 126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 після), - 140 календарних днів (70 днів до пологів та 70 після) при народженні двох і більше дітей та у складних пологах; - 180 календарних днів (90 до пологів та 90 після) для жінок, які належать до 1-3 категорії осіб (чорнобільці).
ВАЖЛИВО: жінка, яка працює, має право почати відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами пізніше за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів. У неї також є право перенести невикористані дні відпустки на період після пологів при незмінній у загальній тривалості відпустки.