ФОП-«єдинник»: чому не слід використовувати особисті банківські рахунки для ведення бізнесу
Друзі, сьогодні хочу звернути вашу увагу на одну з частин помилок ФОП, яка завдала шкоди неприємності з податковою службою. Це використання особистих банківських рахунків фізичної особи для отримання плати за товари, послуги, що реалізовані ФОП у межах господарської діяльності. Такі операції порушують норми Закону України «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 р. та п. 1 розділу І Інструкції №162 від 29.07.2022 №162. Відповідно до цих нормативних документів для особистого користування та для ведення підприємницької діяльності фізичній особі-громадянину та ФОП відкриваються інші рахунки в банку. Теж саме оплачують е-резидентів.
🔺Згідно з чинним законодавством ФОП – платник єдиного податку може вільно використовувати кошти зі свого поточного рахунку, які відкриті для здійснення підприємницької діяльності. Але в законодавстві є умови:
- У ст. 118. 3 ПКУ вказано, що ФОП письмово має повідомити банку чи іншій фінансовій установі про те, що відкритий рахунок буде використано для підприємницької діяльності. Штраф за нормою нехтування – 680 грн.
- Усі доходи від бізнесу акумулюються на банківському рахунку, що відкрито для ФОП.
- Розпоряджатися коштами підприємець може після того, як сплачено всі податкові зобов'язання.
🔼Закон забороняє використовувати поточні та платіжні рахунки фізичних осіб, які відкриті для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. ФОП – це окремий суб'єкт підприємницької діяльності. На нього розповсюджуються одні закони, на громадянина фізичну особу – інші. Не слід плутати два статуси, бо це неприпустимо згідно з нормами чинного законодавства.
🔺Що можна зробити податки, якщо вирішувати, що ФОП використовує свою особистість банківського рахунку для отримання доходів від підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Вже є прецеденти, коли на підставі актів перевірки ФОП органом, що контролює, винесено податкові повідомлення-рішення про донарахування:
- ПДФО зі штрафом,
- військового збору та штрафу,
- штрафних санкцій з ЄСВ,
- єдиного податку за ставкою 15% з суми перевищення граничного розміру доходу ФОП;
- штрафних санкцій за неповідомлення про свій статус як «самозайнятої особи - фізичної особи підприємця» банківської установи при відкритому рахунку.
Як бачите, все дуже серйозно, тому не слід ризикувати.